"רק אמונה!" – שיחת חיזוק לקראת הימים הנוראים בצל הסגר והבידוד

במקום מעמד "דרשת התשובה", רבה של 'בית סנהדריה' הגה"צ רבי אלחנן שפירא שליט"א הגיע בערב ראש-השנה לשוחח עם ילדי המשפחתונים הצעירים והורי-הבית בקפסולות נפרדות על משמעות ימי החג המשמש ובא, לברך את 'ברכת הבנים' ולהעניק מחזורי תפילה לבוגרים.

זאת כבר מסורת בפנימייה מזה עשרות שנים שבמהלך ימי הסליחות והרחמים מתקיימות דרשות חיזוק מיוחדות מפיהם של רבנים חשובים ומפורסמים שבאים לעורר ולחזק את החניכים ומעצימים את אווירת הסליחות המיוחדת האופפת גם את הפנימייה החרדית בית סנהדריה. מידי שנה, שיאו של המעמד הוא בבואו של הגה"צ רבי אלחנן שפירא שליט"א, רבה של 'בית סנהדריה' ל'דרשת התשובה' המסורתית.
הדרשה שנאמרת בשעת לילה במנגינה מיוחדת של בעלי המוסר בימי אלול – מרגשת ומרוממת את כל הסובבים, והיא נמסרת ביראת הכבוד וברוב עם באולם בית-הכנסת של הפנימייה בהשתתפות החניכים, המדריכים ואנשי הצוות הטיפולי, כאשר בסיומה יעברו כל המשתתפים להתברך לשנה טובה מפיו של הרב, המאציל את ברכותיו על כל אחד ואחד באופן אישי ובאהבה רבה. לאחר מכן, בסיומו של המעמד, מתקבצים החניכים למעגל גדול ושרים יחדיו ברגש עד לשעות הקטנות של הלילה שירים, פזמונים וקטעי תפילה נבחרים מהסליחות והמחזורים בליווי מוזיקלי. אין זה פלא שכבר בימים הראשונים של חודש אלול, אנחנו שומעים שהחניכים הבוגרים בבית סנהדריה משתפים את הצעירים-החדשים בהתלהבות במידע על האירוע המיוחד שעומד להתרחש לקראת הימים הנוראים. השנה, כמו הרבה דברים ישנים ומוכרים שעוברים שינויים בצל נגיף הקורונה, גם מעמד "דרשת התשובה" לבש אופי חדש. הרב שפירא ביקש להמשיך ולקיים את המסורת המיוחדת בצל העובדה שילדי הפנימייה שוהים בקפסולות קבוצתיות ומבודדות לשמירה מפני הידבקויות בנגיף. מטבע הדברים, כל אופי המעמד רב ההוד השתנה והפך לקבוצתי ואישי יותר. במקום "דרשת תשובה" מרוממת – הרב שבא לרומם ולעודד את רוחם של החניכים והמדריכים ישב שעה ארוכה עם כל משפחתון ומשפחתון, שמע את הקשיים והחששות של החניכים, בירך והרגיע את כולם, ולאחר מכן שוחח עם הילדים על ענייני תפילת ראש השנה, סדר התקיעות בשופר, מלכויות זכרונות ושופרות, מנהגי ומאמרי החג.

בדברים חמים כאב אוהב, הביע הרב שפירא את השתתפותו בצערם ובאכזבתם של החניכים שנמנעה מהם היציאה לחופשת החג המשפחתית, ואמר:

"ביום ראש-השנה, יום הדין, בשנה שעברה – נגזרה עלינו גזירת הקורונה האיומה הזאת, וביום ראש-השנה, יום הדין, המשמש ובא עלינו – נוכל כולנו לבטל ולקרוע את רוע הגזירה! בתפילה, באמונה ובביטחון בקדוש ברוך הוא שאוהב ומרחם על עמו ובוודאי ישמע את תפילתם של תינוקות של בית רבן, ילדי הפנימייה, שנמצאים בצרה ובמצוקה ויגזור עלינו גזירות טובות לשנה הבאה", דברי הרב שפירא לחניכים בהתרגשות.

בהמשך שרו החניכים שירי אמונה ודבקות שעה ארוכה. רגע שיא מיוחד היה כאשר הרב שפירא תירגם לכולם את מילות שיר האמונה: "העצה לקורונה זה רק אמונה. לא צריך לפחד זה יעבור. הרפואה כבר תגיע מהשם יתברך בעצמו. הוא רק רוצה להזכיר לנו שכל אחד יבין, הכל משמים הוא מנהיג אותך כל כך יפה. העצה לקורונה זה רק אמונה! רק אמונה!…"..

בסיום הערב המרגש, חילק הרב לחניכים הגדולים מחזורי תפילה חדשים ומהודרים בהקדשה אישית, ולחניכים הצעירים – ספרונים ומשחקי קופסה לשעות הפנאי המרובות בימים של בידוד וריחוק חברתי… לאחר מכן בירך הגה"צ הרב שפירא שליט"א את כל אחד מהחניכים באופן אישי ב'ברכת הבנים' המסורתית, לשנה טובה וכתיבה וחתימה טובה, תוך כדי דוגמה אישית של שמירה אדוקה על כללי הבריאות הדרושים בעת הזו. אותה, הרב איחל לנערים שהקשיבו לו בכל אוזן שנה טוב ומתוקה, כתיבה וחתימה טובה. ילדי המשפחתונים עלו על יצועם בשעת לילה מאוחרת, עייפים ונרגשים מהמעמד המיוחד, ולקראת אמירת הסליחות של ערב ראש-השנה בבוקרו של יום המחר.

אולי יעניין אותך גם: